Milí zákazníci, na vaše objednávky v hodnotě nad 1 200 Kč je doprava ZDARMA. Užijte si ve zdraví vaše nákupy!

PROSINEC MĚSÍC TLUSTÉHO STŘEVA

Tlusté střevo je orgán podřízený plicím. Okruh orgánů plic obecně souvisí s vůlí – tedy s tím, že se mi chce nebo nechce něco udělat. Nedostatek vůle vede k propadům nálad a k pocitům méněcennosti, může vést až k depresi.

Poslední část zažívacího traktu

Tlusté střevo tvoří poslední úsek zažívacího traktu. Jeho délka je přibližně 1,5 m. Na rozdíl od tenkého střeva se v něm živiny vstřebávají daleko méně. Sliznice tlustého střeva totiž neobsahuje klky a záhyby, které zvětšují vstřebávací povrch střeva. Obsahuje však velké množství žlázek produkujících hlen, který chrání stěnu tlustého střeva před poškozením.

Správce „stoky“

Podle čínské medicíny je tlusté střevo „správcem nad stokami“. To znamená, že z něho odchází zbytek toho, co nebylo vstřebáno v tenkém střevu. Konečník se pak nazývá „bránou odpadků“.

V tlustém střevě se shromažďují zbytky nestrávené potravy. Z obsahu nestrávených zbytků se zpět do organismu vstřebává hlavně voda, cukry a některé minerály. Obsah tlustého střeva se tím zahušťuje. Přes stěnu tlustého střeva se také vstřebává vitamin K produkovaný bakteriemi, které zde žijí.

Obyvatelé střeva – bakterie

V tlustém střevě žije obrovské množství anaerobních bakterií (ke svému životu nepotřebují vzduch). Poměr jednotlivých druhů těchto bakterií je velmi individuální, platí, že čím pestřejší je složení, tím pro nás lépe. Z bakterií žijících v tlustém střevě je asi nejznámější Escherichia coli. Tato bakterie patřící mezi gramnegativní fakultativně anaerobní tyčky přitom tvoří pouze asi jedno procento všech bakterií zde přebývajících. Celkové množství všech bakterií je obrovské, může tvořit až padesát procent suché hmotnosti stolice!

Důležitá vláknina

Průchod tráveniny z tenkého střeva do tlustého až po vyprázdnění trvá obvykle dva až tři dny. Rychlost značně ovlivňuje složení potravy, zejména obsah vláknitých složek. Čím více vlákniny (nestravitelné složky potravy) potrava obsahuje, tím rychlejší jsou pohyby střev. Pro lepší peristaltiku konzumace potravin s velkým podílem vlákniny více než vhodná. Strava evropského člověka nestravitelných složek obsahuje jen malý podíl. Přitom je právě optimální pohyb v tlustém střevě důležitý pro ochranu jeho sliznic.

Jak střevům prospět?

Zmiňme ty osvědčené a nenáročné cesty, které střevům udělají dobře. Patří mezi ně například:

  • Změna jídelníčku – zvýšení přijímané vlákniny, kterou zrychlíme pohyb střev, a zajistíme tedy i pravidelnější „čištění“ střevní sliznice.
  • Vhodný půst, který dopřeje anatomickým strukturám střeva zabývat se více vlastní regenerací než zpracováním přijaté potravy.
  • Takzvaná „jaterní kúra“ pomocí půstu, projímadla a olivového oleje je vlastně očistou jaterních žlučovodů a zároveň i očistou střev, protože projímadlo používané v této terapii spustí pohyb střev a tím často odejdou ze střeva útvary, které zde mohly zůstávat i řadu let.
  • Hydrokolon terapie spočívá v opakovaném výplachu střev vlažnou vodou pomocí speciálního přístroje. Doporučuje se provést několik výplachů za sebou, ideálně každý den jeden po dobu pěti dní za současného držení diety s vynecháním potravin, které tlusté střevo zatěžují.
  • Detoxikace tlustého střeva pomocí přírodních doplňků stravy.
  • Správný pitný režim. 0,4 Dcl vody na 10kg hmotnosti
  • Osídlit 2x ročně střevní mikrobiom vhodnými probiotiky a prebiotiky

Věděli jste, že…

V tlustém střevě se nachází více bakterií než ve zbytku těla dohromady.

Mikroflóra tlustého střeva zajišťuje až osmdesát procent některých trávicích procesů (zejména trávení živočišných bílkovin a tuků).

Všechny látky vstřebané z tlustého střeva procházejí játry; proto vše, co souvisí se střevem, souvisí zároveň i s játry.

Tlusté střevo reflexně ovlivňuje i další orgány v lidském těle, mimo jiné prostřednictvím vegetativních nervových vláken. osa střevo-mozek, střevo- kůže, ovlivňuje imunitní systém, psychiku( serotoninu se tvoří ve střevech přes 90%, podporuje jeho tvorbu vitamín B6 )

 

 

Nádor tlustého střeva

Nádory tlustého střeva jsou civilizační chorobou, která se objevuje čím dál častěji. Kolorektální karcinom je nejzávažnějším z nich, jde o zhoubný nádor tlustého střeva, který bez léčby metastazuje a přímo ohrožuje nemocného na životě. Prevence tohoto zhoubného nádoru tlustého střeva je přitom na vysoké úrovni.

Nádor tlustého střeva je onemocnění, které se v České republice vyskytuje velice často. Bohužel nám patří 1. místo v žebříčku výskytu tohoto onemocnění na 100 000 obyvatel. Nádor tlustého střeva mnohem častěji postihuje muže.

Co je nádor?

Nádor je patologický útvar, který vzniká v důsledku změny genetické informace v buňce, jejíž růst a množení se zcela vymkne kontrole organismu. Nádory rozdělujeme na zhoubné a nezhoubné, tedy maligní a benigní. Zhoubný nádor roste rychle, agresivně, prorůstá do okolní tkáně, kterou ničí a je nebezpečný hlavně tím, že zakládá tzv. metastázy. To jsou druhotná nádorová ložiska různě vzdálená od hlavního nádoru. Nezhoubný nádor roste pomalu, neprorůstá do okolních tkání, nezakládá metastázy, ale může svojí velikostí utlačovat okolní tkáně a orgány a tím narušit jejich funkci.

Nezhoubný nádor tlustého střeva 

Nezhoubné nádory tlustého střeva jsou takové, které rostou pomalu, neprorůstají do okolní tkáně a jejich výhodou je, že nezakládají druhotná ložiska. Obvykle neohrožují člověka na životě. V případě tlustého střeva jsou mezi benigní nádory řazeny polypy. Jsou to útvary vyrůstající z vnitřní stěny střeva do jeho lumen, může být stopkatý nebo široce přisedlý. Tyto polypy by měly být co nejdříve odstraněny, jelikož se mohou zvrhnout ve zhoubný nádor.

Příčiny vzniku polypů

Bylo prokázáno, že existuje přímá souvislost mezi vznikem polypů a stravou. Jejich růst nejvíce podporují živočišné tuky, červená masa jako např. hovězí, vepřové a zvěřina. Je to vysvětlováno tím, že tato masa zvyšují tvorbu a vylučování žlučových kyselin, které se dostanou žlučovými cestami do střeva a podporují růst polypů. Naproti tomu maso bílé a ryby mají ochranný vliv na sliznici střeva. Růst polypů je ovlivněn také nedostatkem vitamínů, vápníku a vlákniny. Rovněž i nedostatek pohybu a nadměrné pití alkoholu podporuje vznik polypů.

Příznaky polypů 

Polypy se většinou klinicky nijak neprojevují. Výjimečně může docházet k viditelnému krvácení z konečníku při stolici, ale i nezávisle na ní. Důležité je odhalit skryté krvácení pomocí tzv. OK-testu, o kterých se zmíníme dále v textu. Vzácněji může polyp vyhřeznout z konečníku. K tomu dochází, pokud je polyp umístěn blízko konečníku a má dlouhou stopku. 

Zhoubné nádory tlustého střeva

Nebezpečí představují zhoubné nádory tlustého střeva, které nesou označení kolorektální karcinom, v široké veřejnosti nazývaný rakovina tlustého střeva. Jde o nejčastější onkologickou diagnózu v České republice. Muži jsou postiženi až 9 x častěji.  Kolorektální karcinom nevzniká náhle, ale roste po řadu let, aniž by se projevil nějakými příznaky a může být v tomto stádiu odhalen jen při náhodném vyšetření. Může postihnout jakoukoliv část tračníku, nejčastěji však postihuje jeho vzestupnou či sestupnou část.

Vznik a rizikové faktory kolorektálního karcinomu

Kolorektální karcinom vzniká z buněk, které vystýlají vnitřní povrch stěny tlustého střeva. Tyto buňky se mohou tzv. zvrhnout, to znamená, že u nich dojde ke změně v genetické informaci a začnou se rychle množit. Příčiny jsou prakticky stejné jako u vzniku polypů. Na vzniku karcinomu tlustého střeva se podílí vyšší konzumace živočišných tuku, červených mas, pití alkoholu, zejména tvrdého, nedostatek pohybu a vlákniny. Pouze 15 % všech zhoubných nádorů tlustého střeva vzniká v důsledku dědičných predispozic při onemocněních, jako jsou familiární adematózní polypóza, Lynchův syndrom nebo Gardnerův syndrom.

Příznaky kolorektálního karcinomu 

Karcinom tlustého střeva může mít řadu příznaků, které zahrnují zažívací obtíže jako nadýmání, pocit plnosti, zvracení, dále chudokrevnost a s ní spojenou slabost a únavu, změna pravidelnosti stolice, střídání průjmu a zácpy, stolici tvaru úzkého proužku, pocit nedokonalého vyprázdnění střeva, krev nebo hlen ve stolici, hubnutí, zvýšenou teplotu. Záchyt onemocnění v mírně pokročilém stádiu výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby a naději na dlouhodobé přežití, bohužel se ale v tomto stádiu většinou ještě neprojevuje žádnými příznaky. V pokročilejších stádiích totiž může nádor prorůstat do okolí, nebo tvořit metastázy, a to nejčastěji v játrech, plicích, mozku.

Prevence nádoru tlustého střeva

V prevenci vzniku nádoru tlustého střeva je nejdůležitější dostatek pohybu a zdravá strava, zejména bohatá na vlákninu, která je v ovoci, zelenině, luštěninách. Dále kvalitní pitný režim, nejlépe čistá neperlivá voda.

Věříme vám tento článek dal potřebné informace, že je možné chováním změnit a zlepšit stav svého střevního mikrobiomu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz