Milí zákazníci, na vaše objednávky v hodnotě nad 1 200 Kč je doprava ZDARMA. Užijte si ve zdraví vaše nákupy!

Proč naše tělo potřebuje železo?

Železo je pro lidský organismus mimořádně důležitou minerální látkou. Nachází se především v krvi a svalech a jesoučástí hemoglobinu v červených krvinkách . Právě v důsledku toho krev dokáže přenášet kyslík k buňkám. Železo je také nesmírně potřebné pro imunitní systém a jako chemický prvek jej můžeme nalézt v Periodické tabulce prvků s označením Fe a protonovým číslem 26.

Železo v potravinách

  • ovoce - maliny, broskve, jahody
  • zelenina - špenát, pórek, chřest
  • maso - hovězí játra, hovězí maso, jehněčí maso, plody moře
  • ostatní - rýže, brambory, luštěniny, sójová mouka, ořechy, řasy

 

Mezi potraviny obsahující železo patří zejména takzvané červené maso . Jeho významným zdrojem jsou však i plody moře , listová zelenina , luštěniny , ořechy , řasy a další potraviny. Podrobný obsah železa v jednotlivých surovinách si můžete nastudovat v tabulce .

 

Účinky železa

  • napomáhá k přenosu kyslíku do celého těla

  • posiluje imunitní systém a zvyšuje obranyschopnost organismu

  • zajišťuje zdravou činnost organismu

 

Jak jsme již zmínili výše, železo napomáhá k přenosu kyslíku k buňkám do celého těla. Kromě toho posiluje imunitní systém , zvyšuje obranyschopnost organismu a zajišťuje jeho normální činnost . Z těchto důvodů je železo nezbytnou součástí lidského těla.

 

 

https://lh3.googleusercontent.com/OFa6K0c7UZtGbmQ9L6Y9FW-mtqcGb5T7nPdyXe33IO5PA5-Zgf6ViT7Fg1EQx_eRERFX7sqH3uOSb919DsCKSRxzKDrCdXw I2Izf5EBipA

Nedostatek železa

Anémie z nedostatku železa může být způsobena různými závažnými onemocněními nebo akutními krváceními. Projevuje se velkou únavou, slabou fyzickou výkonností, bolestí hlavy, poruchou soustředění, bledou pokožkou či nechutí k jídlu. Deficit železa v lidském těle lze napravit změnou stravovacích návyků nebo užíváním léků a doplňků výživy s obsahem železa.

 

Onemocnění, ke kterým může docházet z nedostatku železa

  • anémie (chudokrevnost, nedostatek červených krvinek)

Nadbytek železa

Nadměrné hromadění železa v těle může vést k poruchám srdce, jater či slinivky břišní a štítné žlázy. Známým projevem nadbytku železa je vrozená porucha metabolismu střeva, takzvaná hemochromatóza . Mezi její příznaky patří únava, slabost, bolesti břicha, svalů a kloubů nebo srdeční problémy.

 

 

Doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka železa se liší v závislosti na věku, pohlaví a fyzickém stavu. Zatímco dětem stačí denně přibližně 8 až 10 mg železa, muži jej potřebují asi 10 až 15 mg a ženy na úrovni 18 mg (těhotné kolem 30 mg). Hlavním důvodem, proč zvykne nedostatek železa postihovat především ženy, jsou pravidelné ztráty krve během menstruace.

Časté dotazy

Sice jsme si v předchozích řádcích vysvětlili, co je to železo, které potraviny ho obsahují a jaké jsou jeho účinky na lidský organismus, ale stále nám zbylo několik nezodpovězených, ale zajímavých otázek .

Jak zjistím, že mám nedostatek železa?

Nedostatek železa v lidském těle lze zjistit návštěvou obvodního lékaře a následnými krevními testy. 

Lze jej zjistit i u nás pomocí analyzátoru EWS. Včetně zjištění dalších 

 

https://lh4.googleusercontent.com/i-REUywRS0hQYPEwNfuoQZEg7-8R7YcBoeUe2maVDbEqe5K--TSCiVZq8Anx9lEaRGVK6-esoNR1GevsBJJd_8vM6oLBNCZP6 2lP0eIBWhr

Jak užívat železo?

Vzhledem k tomu, že železo patří mezi nejtěžší stravitelné minerální látky, mělo by se přijímat spolu s vitamínem C , který podporuje jeho vstřebávání. Na druhé straně, absorbování železa výrazně zhoršuje vápník, hořčík a zinek. V případě jejich společného užívání se proto doporučuje učinit přestávku na úrovni přibližně 2 hodin mezi jednotlivými tabletami. Vstřebávání železa také snižují některé potraviny, jako například vajíčka, mléčné výrobky, káva nebo čaj.

Může se užívat železo v těhotenství?

Potřebná denní dávka železa se v těhotenství výrazně zvyšuje . Jeho nedostatek v těle matky může vyústit do předčasného porodu miminka, nízké porodní váhy miminka či do jiných zdravotních rizik a obtíží matky a dítěte. I proto se během těhotenství doporučuje zvýšit denní příjem železa.

 

Potřeba železa závisí na pohlaví, věku a dalších okolnostech. Zvýšená je například u těhotných žen. Vstřebávání železa se liší v závislosti na jeho zdroji. Prvek dodávaný z masa se vstřebává mnohem lépe než z rostlinných zdrojů.

 

Denní dávka železa při smíšené stravě (zeleninové a masové) by z důvodu omezeného vstřebávání měla být cca 10x vyšší, než je potřeba organismu. Zdravým lidem se doporučují následující denní dávky železa:

 

  • těhotné ženy - 27 mg,
  • kojící ženy - 10 mg,
  • ženy do 50 let – 18 mg,
  • ženy nad 50 let - 10 mg,
  • muži - 10 mg,
  • dívky ve věku 13-18 - 15 mg,
  • chlapci ve věku 13-18 - 12 mg,
  • děti od 4 do 12 let - 10 mg,
  • děti od 1 do 3 let - 7 mg,
  • kojenci od 6 do 12 měsíců - 11 mg,
  • mladší kojenci - 0,3 mg.
 

Moje Krev ideální produkt na podporu nejen železa 

Chlorofil obsahuje chlorelu a ta je velmi bohatá na obsah železa

Přírodní zdroj Vitamínu C nejen pro syntézu železa, ale i vápníku a kolagenu, podpora imunitního systému

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz